Jak robić zdjęcia pod słońce?

Jak robić zdjęcia pod słońce?

Każdy z nas kiedyś usłyszał radę, nie rób zdjęcia pod światło. Rady te mają uzasadnienie, tylko wtedy, kiedy nie wiemy jak zrobić poprawnie takie zdjęcie. Jeśli zrobimy je niepoprawnie, główny obiekt będzie niedoświetlony, a tło prześwietlone. Kiedy już znamy tajniki fotografii, warto urozmaicić nasze zdjęcia o takie wykonane pod słońce. Efekty mogą być zaskakujące. Zdjęcia te mogą nabrać niepowtarzalnego klimatu.

Jak robić zdjęcia pod słońce?

Wykorzystaj osłonę przeciwsłoneczną

Osłona przeciwsłoneczna zminimalizuje padanie światła wprost na matryce, kiedy robisz zdjęcia pod światło. Jeśli nie zostanie wykorzystana, słońce sprawi że pojawią się niechciane flary i refleksy. Zdjęcie straci kontrast i ostrość. Osłona najlepiej sprawdzi się, kiedy słońce będzie się znajdować blisko krawędzi kadru. Jeśli nie posiadasz osłony, postaraj się użyć swoich dłoni.

Używaj elementów kadru, aby przysłonić słońce

Możesz przysłonić słońce częściami kadru, może to być krawędź budynku czy drzewa, a nawet osoba która jest fotografowana. Zmniejszy to kontrast na zdjęciu, które nadal będzie miało słoneczny urok.

Zastosuj szary filtr

Użyj filtra GND. Stonuje on jaśniejsze obszary i zrównoważy światło.

Wykorzystaj blendę

Jeśli masz możliwość, skorzystaj z białej blendy, żeby odbić światło i doświetlić obiekt, bądź osobę której robisz zdjęcie. Jeśli robisz zdjęcie modelowi, zmniejszy to różnice w ekspozycji twarzy i tła, a także doda charakterystyczne bliki w oczach.

Skorzystaj z kompensacji ekspozycji

Włącz aparat w tryb priorytetu przysłony – A albo AV. Pozwoli Ci to na przyciemnienie lub rozjaśnienie zdjęć, jeszcze przed ich zrobieniem. Jeśli użyjesz ujemnej kompensacji ekspozycji – przyciemnisz obraz, a jeśli wykorzystasz dodatnią kompensację ekspozycji rozjaśnisz go.

Domknij przysłonę

W przypadku fotografowania krajobrazu domknij przysłonę, sprawi to że słońce nie będzie jedną wielką jasną plamą, tylko stanie się wyrazistsze, a promienie bardziej widoczne.

Jak robić zdjęcia telefonem pod słońce?

Robiąc zdjęcia pod słońce telefonem, zastosuj się do powyższych porad, w miarę możliwości telefonu. Pamiętaj głównie o ustawieniu balansu bieli. Staraj się przysłaniać słońce innymi obiektami. Niektóre telefony pozwalają wybrać wartość ekspozycji oraz przysłony. Podstawą jest zachowanie prostej linii poziomu, w czym mogą pomóc linie siatki dostępne w niektórych telefonach. Można także włączyć tryb HDR który pozwoli równomiernie doświetlić fotografie.

Jak sfotografować zachód słońca?

Dobrze wykonane zdjęcie zachodu słońca, będzie niesamowicie efektowne. Najbardziej znany i dający najlepsze efekty sposób, stosowany przez wielu fotografów to ustawienie trybu A lub AV, czułość ISO na 400 i przysłony na F8. Należy kontrolować czas otwarcia migawki i zmieniać go w zależności od tego jak zdjęcie jest naświetlone. Dłuższy czas, zwiększa ryzyko tego, że zdjęcie będzie przepalone.

Prawidłowo dobrane parametry, oraz świadomość tego, jak można wykorzystać słońce na swoją korzyść – mogą sprawić, że zdjęcia robione pod słońce nabiorą wręcz magicznego, oryginalnego i interesującego charakteru.