Jak zrobić zdjęcie do dowodu samemu w domu?

Jak zrobić zdjęcie do dowodu samemu w domu?

Czy można samemu zrobić zdjęcie do dowodu? Okazuje się, że tak. Każdy z nas może zrobić zdjęcie do dowodu w domu – nie jest to wcale nadmiernie skomplikowane! Nie trzeba znać się na obsłudze trudnych (i do tego płatnych) programów graficznych ani posiadać profesjonalnego fotograficznego studia. Wystarczy przestrzegać odpowiednich wytycznych. Gdy z dokładnością zadbamy o każdy detal, sukces mamy zagwarantowany.

Zdjęcie do dowodu w domu – jakie warunki musi spełniać?

Jak brzmią wspomniane przeze mnie wcześniej wytyczne? Według informacji, które można znaleźć na rządowej stronie, prawidłowe zdjęcie powinno wyglądać następująco:

  • powinno być aktualne,
  • osoba na zdjęciu nie powinna mieć nakrycia głowy, ciemnych okularów ani innych utrudniających identyfikację dodatków,
  • musi ono obejmować całą głowę oraz górną część barków,
  • fotografowana osoba musi mieć neutralny wyraz twarzy,
  • twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia,
  • twarz musi być równomiernie oświetlona.

Jeśli chodzi o wymiary zdjęcia przy składaniu wniosku o dowód przez Internet, strona jasno mówi: „dołącz kolorowe zdjęcie w formie elektronicznej o rozdzielczości minimalnej 492 x 633 piksele i wielkości maksymalnej do 2,5 MB, tak aby fotografia zachowywała proporcje odpowiadające fotografii o wymiarach 35 x 45 mm (szerokość x wysokość).” Jeżeli wniosek zamierzamy złożyć w urzędzie, należy przynieść kolorowe zdjęcie na papierze w tym samym wymiarze. To by było na tyle, jeśli chodzi o zasady!

Jak zrobić zdjęcie do dowodu w domu?

Zastanawiasz się, jak samemu zrobić zdjęcie do dowodu? Przede wszystkim wybierz na to przedsięwzięcie pierwszą połowę dnia, bowiem wówczas do mieszkania wpada naturalne światło dzienne, a będzie ono w tym przypadku o wiele bardziej korzystne, niż lampa, która jest sztucznym źródłem światła. Pamiętaj, by się odpowiednio przygotować: ubrać się schludnie, ujarzmić fryzurę. Lekki makijaż jest dopuszczalny. Jeśli masz wadę wzroku, możesz mieć założone okulary korekcyjne pod warunkiem, że nie będą zasłaniać oczu poprzez refleksy świetlne.

Teraz czas wybrać odpowiednie tło – w przypadku braku profesjonalnego sprzętu takiego, jak blenda fotograficzna najlepiej, gdyby była to biała ściana, wzdłuż której możemy się ustawić, lecz jeśli nie masz takiej w mieszkaniu, możesz użyć odpowiednio dużej białej kartki papieru (większej od formatu A4) lub rozwiesić białe prześcieradło. Ostatecznie można również szybko usunąć i podmienić tło za pomocą aplikacji do obróbki zdjęć. Twarz musi być ustawiona w stronę okna, tak, by była jednolicie oświetlona. Osoba fotografowana musi stać prosto i pamiętać o tym, by się odruchowo nie uśmiechnąć, nie mrugnąć lub nie odchylić głowy. Włosy – na przykład grzywka – również nie mogą opadać na oczy! Przy robieniu zdjęcia warto wybrać tryb portretowy, a ostrość ustawia się bezpośrednio na oczy. Nie należy używać opcji przybliżenia! Może to zepsuć jakość Twojego zdjęcia. Warto pamiętać, że zdjęcie nie może być rozmazane, dlatego zadbaj o kontrast. Kolory muszą być naturalnie odwzorowane, szczególnie, jeśli chodzi o Twój kolor skóry.

Zdjęcie do dowodu osobistego telefonem

Czy da się zrobić zdjęcie do dowodu telefonem? Oczywiście, że tak! Obecnie smartfony mogą pochwalić się aparatami fotograficznymi o doskonałej jakości i szerokim wachlarzu możliwości. Jedyną wskazówką jest to, by nie używać aparatu przedniego, nazywanego potocznie „aparatem do robienia selfie”, tylko skorzystać z aparatu tylnego. Fotografowana osoba musi patrzeć prosto w obiektyw.

Choć przygotowania do zrobienia takiego zdjęcia w domu mogą chwilę zająć, w ten sposób możesz uniknąć niepotrzebnej wycieczki do fotografa i do tego jeszcze zaoszczędzić – warto spróbować! Na rządowej stronie możesz znaleźć wzory zdjęć, które pomogą Ci w tym procesie.