Zrobienie dobrej jakości zdjęcia, zarówno w kontekście technicznym, jak i estetycznym, zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest odpowiednia kompozycja. To dzięki niej można uzyskać niezbędną symetrię, harmonię oraz stabilizacją. Czym dokładnie jest kompozycja w fotografii? Jakie rodzaje kadrów można wyróżnić? Czym są kompozycje symetryczne i centralne?
Znaczenie kompozycji w fotografii
Pojęcie kompozycja odnosi się bezpośrednio do układu zestawionych elementów, tak aby tworzyły spójną, harmonijna całość. Określenie to związane jest nie tylko z malarstwem, ale także z innymi formami sztuki m.in. fotografią. Kompozycja zdjęcia, jak stwierdził Adam Long, to organizacja części zdjęcia, w taki sposób aby tworzyły jedność. Wbrew pozorom, nie jest to tak łatwe zadanie, jak mogłoby się wydawać. Kompozycja fotografii ma ogromne znaczenie, a niejednokrotnie sprawia wiele trudności. Wielu artystów zauważa, że nawet jeśli znajdzie się unikatowe miejsce z perfekcyjnym oświetleniem, a zabraknie kompozycji – zdjęcie będzie nieudane. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim warto poznać rodzaje kompozycji.
Kompozycje w fotografii – rodzaje
Na wstępie warto zaznaczyć, że stworzenie odpowiedniej kompozycji nie polega tylko na umieszczeniu najważniejszego elementu na pierwszym planie. Umiejętne robienie zdjęć to przede wszystkim znajomość zasad kompozycji. Nie każdy obiekt bowiem będzie prezentował się odpowiednie w kompozycji głębinowej. Dlatego tak ważne jest poznanie rodzajów oraz ich prawidłowe stosowanie. Najbardziej popularne kompozycje w fotografii to:
- trójpodział,
- asymetryczna,
- głębinowa,
- obramowanie,
- oparta o linie,
- pozioma i pionowa,
Wśród tych najbardziej znanych i docenianych wyróżnia się kompozycję symetryczną i centralną. Więcej o nich znajdziesz w poniższych akapitach.
Co to jest kompozycja centralna?
Kompozycja centralna jest jedną z najpopularniejszych układów. Polega ona na umieszczeniu elementu w centralnej, środkowej części kadru. Warto jednak pamiętać, że układ ten choć dość uniwersalny, nie jest odpowiedni dla każdej fotografii. obraz centralny szczególnie sprawdza się w przypadku symetrycznych przedmiotów. Jej głównym celem jest stabilizowanie zdjęcia oraz uwypuklenie najważniejszych elementów. Kompozycja centralna łączy się z neutralnym tłem. Równie często stosuje się kadry symetryczne. Co warto o nich wiedzieć?
Kompozycja symetryczna – co warto wiedzieć?
Kompozycja symetryczna, zwana jest również symetralną. Ponad to wyróżnia się kadry symetryczne pionowe i poziome. Symetria pionowa dzieli nam zdjęcie na prawą i lewą stronę. W przypadku poziomej jest to góra i dół. Pion najczęściej wykorzystuje się w fotografii portretowej, zwłaszcza w sytuacji gdy tło jest jednolite. Fotografia pozioma jest najczęściej stosowana w przypadku krajobrazów, np. w sytuacji gdy akwen wodny, tworząc linię, oddziela poszczególne części kadru.
Wybór odpowiedniego kadru może stanowić nie lada wyzwanie. Znacznym ułatwieniem okazuje się być znajomość poszczególnych kompozycji. Dzięki ich zastosowaniu uzyskasz harmonijne, a zarazem unikatowe zdjęcia!
Zostaw komentarz